BLOG: Archiwizacja w programie GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Zapis danych - wybranie lokalizacji

Zapis danych - wybranie lokalizacji

Jak w każdym profesjonalnie wykonanym programie, jego autorzy przywiązują szczególna wagę, do problemu danych, a więc informacji wprowadzanych przez użytkownika.

ARCHIWIZACJA –  wbrew pozorom to najważniejszy z modułów każdego programu. System rejestracji legalnych użytkowników, w przypadku GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD , polega na tym, że w każdej chwili mogą Oni otrzymać najnowszą wersje programu, więc nie strata samego programu w przypadku awarii jest najistotniejsza, ISTOTNA JEST STRATA DANYCH, o które dba osoba pracująca z programem.

Aby maksymalnie uprościć i jednocześnie uczynić niezawodnym sposób archiwizacji, zastosowano metodę procedury wyjściowej; każde zamknięcie programu (przyciskiem, lub „krzyżykiem” generuje pytanie o archiwizację.

Sama procedura zapisu jest bardzo szybka i standardowo dane zapisywane są w folderze z programem w osobnym katalogu o nazwie „rok_dzien_godzina_minuta_sekunda_setnasekundy” np. „2014_1_22_145126” ( czyli …. godzina 14:25 22 stycznia 2014 roku )

Użytkownik może też wybrać lokalizację zapisu danych:

  •  może to być dowolne miejsce na twardym dysku
  • dowolne miejsce w sieci
  • dowolne miejsce na dysku zewnętrznym lub pendrive
  • w tzw.” chmurze”
ARCHIWIZACJA W „CHMURZE”: Dane można zapisac (archiwizować) w dowolnej lokalizaji na komputerze, pendrivie, sieci, oraz w internecie w tzw. „chmurze”. Wystarczy utworzyc darmowe konto w google+ i ma sie do dyspozycji 15GB wolnego miejsca na tzw „Google Dysku”. Wybranie miejsca zapisu w „chmurze” odbywa sie identycznie jak wybranie zapisu np. na komputerze. Jest to wygodna i bezpieczna opcja dajaca gratis 15 GB wolnego miejsca.
Awarie komputerów zdarzają się częściej, niż wielu ludzi sadzi. Większość tych awarii jest niezauważalna i w przypadku wielu programów nieistotna. Tzw „zawieszanie się komputera”, konieczność restartu, komunikaty systemu są często ignorowane, gdy występują jednostkowo i dotyczą aplikacji systemu, czy gier, gdyż nie powodują skutków utraty danych. Przyczyny mogą być różne: mikro sekundowe przerwy w dopływie prądu, chwilowe zakłócenia w pracy twardego dysku, płyty głównej, czy kości pamięci, konflikty aktualnie używanych programów i procesów których jednoczesna obsługa przez system to liczby w granicach 100. I oczywiście tzw. wirusy
Program przywracania danych RETRO

Program przywracania danych RETRO

Chociaż używany system zapisu danych w programie GABINET WETERYNARYJNY GOLD jest bardzo niezawodny i odporny, to w momencie zapisu danych na dysku w pliku ( „najczęściej w momencie wciśnięcia klawisza Enter, lub przycisku ZAPISZ”) wszelkie wymienione wyżej zakłócenia powodują błędy.

Tak, czy inaczej, może nadejść moment, gdy po uruchomieniu programu zobaczymy komunikat o niemożności otwarcia jakiegoś pliku z danymi.
Co wtedy ?
Można dość łatwo przywrócić ostatnie zarchiwizowane dane np. z poprzedniego dnia.
Dane w programie zapisywane są narastająco. To ważna informacja. Oznacza, że dane zapisane wczoraj zawierają kompletne informacje od początku używania programu do wczoraj, a zapisane dzisiaj: od początku do dzisiaj. Czyli archiwizacja nowsza zawiera zawsze komplet i dużo starsze można skasować.
Wybranie archiwizacji do przywrócenia danych

Wybranie archiwizacji do przywrócenia danych

W komplecie z instalacją znajduje sie też program o nazwie RETRO.

Pozwala na przywrócenie danych z poprzednich okresów. Po zalogowaniu się ( hasło jak w programie GABINET WETERYNARYJNY GOLD, mozna wybrać archiwizację, którą chcemy wgrać w miejsce uszkodzonych plików.
Archiwizacje z zieloną ikonką to archiwizacje dostępne w danej chwili do przywrócenia. Podświetlamy kursorem nasz wybór i akceptujemy przyciskiem WYBIERZ.
Program prosi jeszcze dwukrotnie o potwierdzenie i zamienia pliki.
Ważne: W czasie przywracania archiwizacji program GABINET WETERYNARYJNY GOLD musi być zamknięty. Jeżeli dane znajdują się na pendrivie, musi on być włożony do portu USB przed uruchomieniem programu RETRO. 
Cały proces można także wykonać „ręcznie”. Dotyczy to sytuacji, gdy dane były archiwizowane poza procedurą wyjścia z programu, więc siła rzeczy procedura wbudowana w GABINET WTERYNARYJNY GOLD nie zapisała tego w swojej bazie ( np. archiwizacje z komputera zostały przeniesione na CD ).
Ręczne przywrócenie danych z poprzedniego okresu polega na wgraniu (nad-grania) do folderu z programem wszystkich plików zapisanych w folderze z archiwizacją w miejsce istniejących na zasadzie „kopiuj- wklej”.
Pliki zawsze musza być wgrywane w komplecie. Są stworzone jako relacyjne bazy danych i powiązane ze sobą. Niezależnie od tego, autorski system zarządzania danymi stworzony w Domu Handlowym Komputery pozwala na regeneracje rekordów także w sytuacji, gdy z braku archiwizacji trzeba odtworzyć je z uszkodzonych plików (opcja ta, płatna sprawdza się w 80% przypadków ). Warunkiem jest posiadanie kompletu plików uzywanych przez program GABINET WETERYNARYJNY GOLD.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Programy dla lekarzy weterynarii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.