BLOG: Praca w sieci – GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Praca w sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Praca w sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Koncepcja programu

Program w wersji na jedno stanowisko pozwala na pracę na jednym komputerze, dowolnej liczbie użytkowników. Oznacza to, że w opcji menu BAZY DANYCH/LEKARZE..  deklaruje się użytkowników i ich hasła.  Lekarze w sytuacji gdy lecznicę obsługuje np. 2 lekarzy na zmiany, mogą oni – korzystając z TEGO SAMEGO KOMPUTERA  – kolejno wprowadzać dane.  I tak pierwszy lekarz kończy dyżur , zamyka program, a jego następca uruchamia, loguje się własnym hasłem i używając tej samej bazy pacjentów i leków  wprowadza nowe informacje.

W sytuacji, gdy w tym samym  czasie pracuje kilku lekarzy  ( i np. recepcja) – wygodniejsza jest praca w sieci, pozwalająca na równoległe korzystanie z programu na kilku komputerach. Czyli lekarze,  z których każdy ma komputer w swoim gabinecie mogą w tym samym czasie obsługiwać różnych pacjentów.

Jak działa najprostsza sieć ?

Dwa rodzaje sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Dwa rodzaje sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Wybór rodzaju sieci jest ważny, gdyż powinien uwzględniać liczbę wprowadzanych danych, co przekłada sie na szybkość działania całego systemu w lecznicy.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest połączenie kablem sieciowym np. dwóch komputerów ( tzw model „peer to peer”. Program zainstalowany jest na jednym ( z reguły mocniejszym ), zaś na drugim jest tylko ikona do wywołania aplikacji.  Każdy z użytkowników loguje się swoim hasłem i może równolegle pracować z programem.

Rozwiązaniem droższym, ale wydajniejszym jest zainstalowanie programu na wydzielonym komputerze tzw. serwerze i wysłanie z niego ikon na pozostałe ( model: „Klient – Serwer”).

Praca w sieci ma jednak swoje zasady o których należy pamiętać:

  • Program ( i dane) uruchomiony na 2 komputerze jest wczytywany do jego pamięci i wszelkie operacje są wykonywane w pamięci komputera.  Zapis na dysku odbywa się tylko na jednostce gdzie zainstalowana jest aplikacja, a więc dane cały czas, poprzez kabel są synchronizowane z komputerem nr. 1. Jakakolwiek przerwa w połączeniu (kabel, wtyczka, brak zasilania) może powodować błąd zapisu.
  • Szybkość zapisu ( a więc pracy w sieci ) jest taka jak przepustowość najwolniejszego elementu ( jak z rurkami o różnej średnicy z przepływającą wodą ). A te elementy to: dysk, kabel, karta sieciowa, pamięć, procesor etc. oraz ustawienia samego  systemu Windows.
  • GABINET WETERYNARYJNY GOLD ma specjalnie napisane procedury dla szybkiej pracy z pacjentem ( wprowadzanie danych  – OPCJA LECZENIE). Szereg opcji jak RAPORT ze względu na skomplikowane obliczenia powinna być wykonywana na komputerze z wgranym programem,  gdy reszta użytkowników nie pracuje.
  • Przy większej liczbie danych zaleca się stosowanie połączeń kablowych używając kabli i dobrych parametrach . Połączenia sieciowe WiFi są wolniejsze. Niekiedy może być wymagane „ręczne” skonfigurowanie sieci. wyłaczenie internetu, czy programów antywirusowych, które analizując każdy plik spowalniają pracę programów sieciowych.
  • Nasze testy: Szybkość transferu, przy połączeniu 2 komputerów z pomocą kabli ( bez ingerencji w ustawienia sieci – program robi to automatycznie) wynosi 5 – 12 Mb/sek, co oznacza, że 2 lekarze, z bazą danych z 5 lat pracuje bez opóźnień ( w czasie rzeczywistym) wprowadzając informacje o leczeniu pacjentów.
  • Archiwizacja (dla instalacji sieciowej) powinna być wykonywana przez użytkownika, który ostatni kończy pracę, a więc w sytuacji, gdy program otwarty jest na jednym komputerze.

Licencja dla wersji sieciowej

Już sam fakt, zainstalowania programu na jednym komputerze i wysłanie ikony na drugi wymaga zgodnie z polskim prawem autorskim wykupienia licencji. Licencja jest bezterminowa i w zależności od liczby komputerów w sieci można ją rozszerzyć o dowolną liczbę stanowisk. Wszelkie informacje są na stronie producenta www.programs4u.com

Ponieważ bazy danych dla wersji na jedno stanowisko są kompatybilne z wersją sieciową , jednoczesne używanie kilku komputerów jest bezproblemowe. Oprócz możliwości przyjmowania większej liczby pacjentów – jest też inna wymierna korzyść:  wspólne raporty dla całej lecznicy !.

Ważne: Przed zakupem licencji sieciowej warto skontaktować się z producentem, aby otrzymać informacje odnośnie tworzenia struktury sieciowej dla programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD.

 GABINET WETERYNARYJNY  GOLD – szybciej…

Jak opisaliśmy powyżej, praca programu sieciowego różni się generalnie tym ( od wersji na jedno stanowisko) , że kopie programów w pamięci pozostałych komputerów cały czas synchronizują dane ( zapis, odczyt ) z plikami na dysku, gdzie zainstalowany jest program.

Wbrew pozorom, posiadanie karty sieciowej 1 Gb nie oznacza ze z taką szybkością odbywa się transfer danych. W prostej sieci szybkość na jaka możemy liczyć to 5- 12 Mb . W efekcie, to co działa szybko w wersji na jedno stanowisko, może i działa, często wiele razy wolniej, w sieci.

W tym celu, dla wersji sieciowej programu, stworzyliśmy szereg procedur,  pozwalających na szybką prace z programem – zwłaszcza w opcji LECZENIE, a więc tam, gdzie wprowadza się dane i co ma wpływ na szybkość obsługi pacjentów przez lekarza.

W chwili obecnej, zliczanie stanu magazynowego, tak aby lekarz mógł wybrać właściwy lek i dostawę z magazynu, odbywa się w czasie rzeczywistym dla testowanych 10 tys pacjentów i kilkunastu tysięcy leków ( wliczając w to dostawy każdego leku ).

Szybka ścieżka sieciowa…

Podczas pracy w sieci niektóre czynności wykonywane są częściej, niektóre rzadziej.  Do częstych czynności należy opcja LECZENIA.  Tutaj lekarz powinien móc jak najszybciej odnaleźć ( dopisać) pacjenta i wprowadzić potrzebne informacje.

Inne czynności – takie jak wykonywanie raportów – wykonywane są okresowo i najczęściej w czasie, gdy nie przyjmuje się pacjentów.

Dlatego dla opcji LECZENIE zastosowano tzw. „szybką ścieżkę sieciową „ opracowując program w ten sposób, że dane (np. stany magazynu, czy poszczególnych dostaw ) są zliczane dynamicznie tylko w zakresie użytego leku.

W opcji RAPOTY – obliczenia wykonywane są w inny sposób. Program przelicza wszystkie produkty, dostawy, wydania etc. w całych bazach danych.  Trwa to dłużej (ale jest pewność, że dane są rzetelne) , dlatego zaleca się wykonywania tych raportów, gdy inni użytkownicy sa wylogowani.

Numeracja podczas pracy w sieci.

Numeracja dokumentów dla pracy w sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Numeracja dokumentów dla pracy w sieci GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Jak wspomniano, program na każdym komputerze, kontaktuje się z plikami danych zapisanymi na twardym dysku tego komputera, gdzie GABINET WETERYNARYJNY GOLD został zainstalowany – co ok. 10 sekund.

Możliwa jest sytuacja, gdy użytkownik 1 doda nowe badanie i program pobierze numer i zanim ten pierwszy zakończy wpis, użytkownik 2 uruchomi ta sama opcje i numery się zdublują.   Program w momencie wybrania przycisku ZAPISZ zapyta o decyzję (Księga kliniczna):

Oczywiście,  nawet zapisanie badania pod złym numerem nie jest problemem, zawsze można wejść ponownie (POPRAW) i ręcznie zmienić numer.

Sieć bezpieczna.

Niezaprzeczalna zaletą,  sieciowej wersji programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD – jest łatwe przejście z wersji jednostanowiskowej do wielostanowiskowej.  System plików TPS w których przechowywane są dane nie wymaga specjalnego oprogramowania w przeciwieństwie do oferowanych aplikacji typu SQL ( tu wymagane jest instalowanie dodatkowego oprogramowania często dodatkowo płatnego). Ponadto, pliki .TPS są odporne na większość znanych „wirusów” i bardzo trudne do edycji przez osoby nie posiadające programu GABINET WETERYNARYJNY.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.