Lekarz weterynarii, otwierający własną przychodnię, czy gabinet, już na samym początku zderza się z dość ponurą rzeczywistością. Wspaniała idea pomocy zwierzętom, która często była motywem wyboru takiego, a nie innego kierunku studiów, zostaje wyparta przez cały szereg przepisów, nakazów, obowiązkowych raportów, oraz potencjalnych kar w przypadku znalezienia nieprawidłowości w dokumentacji. Usługi weterynaryjne, ze względu na swój charakter, skupiają na sobie uwagę szeregu urzędów: finansów, zdrowia, rolnictwa, farmacji, środowiska etc.
W efekcie, to co wydawało się oczywistym i podstawowym celem, zostaje przesunięte na plan dalszy. Każda wizyta i każda leczenie wymaga zapisu ww dokumentach innych niż podstawowa Księga Kliniczna, czy Ewidencja ZWIERZĄT GOSPODARSKICH:
- dokumenty FISKALNE: Księga przychodów i rozchodów, ewidencja VAT, ewidencja pojazdu, EWIDENCJA SPRZEDAŻY BEZRACHUNKOWEJ, remanenty, drukowane faktury, etc.
- dokumenty LEKÓW: rozchód detaliczny, psychotropowe, wycofane (utylizacja) etc.
- oraz dokumenty FIRMOWE: zaświadczenia, obserwacje, wypisy, zestawienia leków, statystyki wizyt i inne które są niezbędne dla funkcjonowania przychodni.
W wielu przypadkach, lekarz decyduje się skorzystać z płatnych usług biura księgowego. Raz w miesiącu dostarcza oryginały dokumentów oraz opcjonalnie zestawienia faktur, czy sprzedaży usług. Program GABINET WETERYNARYJNY GOLD pozwala, na podstawie wprowadzonych informacji stworzyć odpowiednie zestawienia.
EWIDENCJA SPRZEDAŻY BEZRACHUNKOWEJ – RAPORT KASOWY.
W opcji leczenia, oraz w sklepiku istnieje możliwość zapisania kwoty należnej do raportu kasowego. Nie jest obligatoryjne, ale w wielu przypadkach bardzo pomocne.
- Gdy rozpoczynamy działalność i przychody muszą być zapisywane w dokumencie zwanym EWIDENCJA SPRZEDAŻY BEZRACHUNKOWEJ.
- Gdy w przychodni pracuje np. na zmiany 2 lekarzy – łatwiej rozliczać pieniądze.
- Gdy po prostu chcemy mieć kontrolę nad finansami firmy i obserwować przychody w czasie (np. w ujęciu miesięcznym).
Raport można wygenerować z opcji RAPORTY/Raport kasowy dla wybranego zakresu czasu. Użytkownik sam tworzy jego nazwę – np. EWIDENCJA SPRZEDAŻY BEZRACHUNKOWEJ ( czy po prostu RAPORT KASOWY i określa czy numeracja na wydruku ma być automatyczna, czy będzie opisana ręcznie. W każdej chwili może też wprowadzić korektę kwot, lub usunąć zapis gdy zaszła pomyłka.
W przypadku, gdy raport kasowy prowadzony jest dla potrzeb rozliczania współpracujących lekarzy, warto generować też zestawienie rozchodu leków wg. lekarzy i cen zakupu, co pozwala na łatwiejszy podział zysków w przychodni.