BLOG: Blokada ekranu – bezpieczne dane. GABINET WETERYNARYJNY GOLD

 

Blokada ekranu - GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Blokada ekranu - GABINET WETERYNARYJNY GOLD

GABINET WETERYNARYJNY GOLD jest programem bazodanowym. Służy więc z założenia do wprowadzania, przechowywania i przetwarzania informacji, które wprowadza Użytkownik. Te TRZY główne funkcje to obiekty „specjalnej troski” autorów programu ;). Szybkie i bezpieczne : wprowadzanie informacji, przechowywanie i przetwarzanie – stanowi o profesjonalizmie pisania tego typu programów.

Tak ceniona przez użytkowników GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD intuicyjność i prostota obsługi (niektóre lecznice posiadają wpisy z 8 – 10 lat), to efekt założenia, że dane wprowadzone do programu są najcenniejszym elementem systemu informatycznego. Nie program, który zawsze możną wgrać od nowa, ale wieloletnia praca wykonywana dzień po dniu w trakcie wizyt pacjentów polegająca na dokonywaniu zapisów wizyt i leczenia. Wystarczy wspomnieć, chociażby o łatwości archiwizacji danych, czy reinstalacji GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD w przypadku awarii komputera, oraz samym systemie formatu danych uniemożliwiającym pełny odczyt informacji za pomocą innych narzędzi programistycznych.

Jak chronione są dane w Twoim komputerze – identyfikacja.

  • Pierwszym zabezpieczeniem jest zdefiniowanie hasła dla systemu Windows, podczas uruchamiania komputera.
  • Info o logowaniu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

    Info o logowaniu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

    Drugim etapem, podczas uruchamiania programu GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD – jest podanie hasła dla programu.

  • Trzecim elementem, jest informacja dla użytkownika, o próbach nieudanego logowania.
  • Czwartym – info o użytkowniku (lekarzu), który dokonuje newralgicznych operacji na danych.
  • Piątym – blokada ekranu – narzędzie pozwalające na ochronę programu, gdy użytkownik odchodzi od komputera, ale pozostawia otwarty program.

Blokada ekranu.

Jest wiele sytuacji, gdy lekarz, odchodzi od komputera na którym uruchomiony jest program GABINET WETERYNARYJNY GOLD. Poczynając od porannej kawy, poprzez wyjście do innego pomieszczenia, czy na zewnątrz lecznicy (recepcja, magazyn leków, dostawa, faks, czy telefon, przyprowadzony pacjent etc.). W takich sytuacjach, w zależności od umiejscowienia biurka, komputer jest, lub nie jest widoczny. Jest więc wysoce prawdopodobne, że ciekawy (wariant optymistyczny) pacjent, stażysta, czy pracownik, może chcieć obejrzeć dane. Rozczarowany pracownik może chcieć coś w nich zmienić. Tak było w jednej z lecznic (chodziło o dopisanie pacjentowi leku, który pracownik podebrał z magazynu i bał się wyniku remenentu) i stąd w wersji 5.25 GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD pojawił się moduł BLOKADA EKRANU.

Blokada ekranu – jak to działa.

Info o usunięciu blokady - GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Info o usunięciu blokady - GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Z okna, po lewej stronie ekranu wybieramy przycisk BLOKADA EKRANU. Ekran zostaje „zamrożony” – tzn. wszystkie jego funkcje są nieaktywne. Pojawia się też nowe okno (blokady) z „filiżanką kawy”, oraz pasek z napisem: „Blokada ekranu włączona”.

Aby odblokować program, należy w polu okna blokady wpisać swoje hasło i wcisnąć Enter.. To proste zabezpieczenia z założenia. Zamknięcie programu w jakikolwiek inny sposób – np poprzez Menedżera Programów spowoduje, że przy następnym uruchomieniu GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD, pojawi się komunikat, informujący, że blokada została naruszona. Oczywiste jest, że blokady nie można usunąć z pomocą przycisków Esc, Ctrl_Esc, ALT_TAB itd. – tak przydatnych podczas zawieszania się programów w systemie Windows. A jeśli nawet się uda wyłączyć blokadę, to i tak „gdzieś w kosmosie” 😉 pozostanie zapis i przy ponownym uruchomieniu programu użytkownik zostanie o tym poinformowany.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.