BLOG: Program GABINET WETERYNARYJNY GOLD – lider ekologii

Komputer – maszyna do przetwarzania informacji.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia  www.programs4u.com

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia http://www.programs4u.com

Jako „dzieci” cywilizacji technicznej, patrzymy na świat oczami użytkownika. „Pstryk” i włączamy. lub wyłączamy światło. „Pstryk” i uruchamiamy windę. „Klik” i na monitorze pojawia się program. „Klik” i drukujemy raporty, przelewy, dokumenty…

Jednak wszystkie „pstryki” i „klikania” to hasło do startu szeregu procedur, sterujących programami, a w efekcie urządzeniami. W przypadku komputera („klik”) , zostają aktywowane programy, które zgodnie z regułami zapisanymi w systemie operacyjnym (np. Windows) kierują  przepływem informacji, do wszystkich urządzeń: procesora, twardego dysku, pamięci, monitora itd.). Zgodnie z instrukcjami stworzonymi przez programistę, wykonywane są operacje na danych i w efekcie Użytkownik widzi na monitorze oczekiwane tabele, formularze, lub wysyła raporty do drukarki. Tak to działa w pewnym uproszczeniu…

Gdy przykładowo, chcemy obejrzeć w GABINECIE WETERYNARYJNY GOLD, historię wizyt, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak skomplikowaną prace musi wykonać nasz komputer !. Najpierw odnajduje dane na dysku, otwiera właściwe pliki, wybiera żądane informacje, wyświetla je, wykonując po drodze miliony obliczeń, a podczas tych ciężkich prac procesor, dysk, pamięć, karta graficzna aż … no może nie jęczą z wysiłku, ale grzeją się niemiłosiernie…

Jedynym źródłem energii dla komputera jest prąd elektryczny i mimo, że elektronika nie pobiera go wiele, to przecież jest zużywany.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD – program ekologiczny.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia  www.programs4u.com

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia http://www.programs4u.com

Jak wszystko na tym świecie, tak i program może być napisany dobrze, lub źle. Fakt, że w ogóle działa nie jest dzisiaj powodem do dumy dla programistów, nawet jeżeli działa w miarę szybko ( co też nie jest regułą).  Analogie spotykamy wszędzie: dobrze zaprojektowane auto, zużywające mało paliwa i samochody wcale nie lepsze, ale źle przemyślane i pijące benzynę jak smok !. Podobnie jest ogrzewaniem domu, czy technologią produkcji etc.

Każdy program można napisać w dowolny sposób. Szybko działające komputery, zatuszują brak profesjonalizmu, bo podczas normalnej pracy, oczekiwanie na wynik pół sekundy dłużej jest niezauważalne. Ale każda operacja wykonywana przez komputer ma swoją cenę. Wymaga energii. Każda dodatkowa i niepotrzebna instrukcja wysłana do procesora to kolejna pobrana porcja energii, a przecież procesor wykonuje miliardy operacji stało przeciekowych na sekundę. Tak więc ponowne przeliczanie czegoś tam na skutek niedopatrzenia w programie, to straty energii.

Wykonany pomiar dla programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

  • komputer SAMSUNG  – laptop
  • system – Windows 10
  • program GABINET WETERYNARYJNY GOLD wersja 5.32
  • zgromadzone dane – ok 3000 wizyt
GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia  www.programs4u.com

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - ekologia http://www.programs4u.com

Do pomiaru wykorzystano opcję programu sterującego zasilaniem f-my Samsung.

Zużycie energii bez zmian = 3,761 WAT
Emisja dwutlenku węgla, w przypadku pracy z programem GABINET WETERYNARYJNY GOLD wzrosła o 0,1 grama (1 dziesiąta grama) NA GODZINĘ.
To dużo, czy mało:
żarówka 60 W = 39 g/h (emisja),
testowany laptop = od  2,0 do 8,0 g/h – emisji dwutlenku węgla.
Czyli program GABINET WETERYNARYJNY GOLD, powoduje (poprzez zużycie energii elektrycznej)  0,1 grama dwutlenku węgla na godzinę !

JESTEŚMY EKOLOGICZNI !

A co to oznacza dla Użytkownika ? Miedzy innymi to, że dobrze napisana, energooszczędna  aplikacja bez problemu działa przez lata, zarówno na starych komputerach z Windows XP, jak i na nowych z Windows 10.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.