BLOG: Jak działa magazyn leków w programie GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Mimo BARDZO PROSTEJ obsługi GABINETU WETERYNARYJNEGO GOLD od strony Użytkownika, sam program jest (w sensie koncepcji) starannie przemyślany i zawiera autorski system baz danych, połączony relacyjnie tak, aby zachować  zarówno szybkość przetwarzania danych jak i bezawaryjność. Ponadto, sama struktura plików z danymi, pozwala na dowolne ich przetwarzanie, a nawet na odtworzenie informacji w przypadku gdy któryś plik z danymi zostanie fizycznie usunięty z dysku.

Aby zrozumieć zasadę działania mechanizmu magazynu z lekami, należy zacząć od tego jakie formy raportów są nam potrzebne podczas prowadzenia praktyki weterynaryjnej.

  • raporty wymagane ze względu na przepisy ( obrót detaliczny lekiem, remanent, utylizacja leku, księga kliniczna i ewidencja zwierząt gospodarskich)
  • raporty lub tabele pokazujące aktualne stany z poszczególnych dostaw – niezbędne podczas opcji leczenia na przykład
  • raporty lub tabele które pomagają zarządzać magazynem, firmą, rozliczać lekarzy, czy tzw. wydruki dla księgowej
Magazyn(1)

Magazyn(1)Definiowanie leku i dopisywanie dostaw

Ze względu na dokument obrotu lekami, który jest rozliczany w kontekście dostaw (czyli nie wystarczy rozliczyć sam lek, należy rozliczać każdą dostawę) struktura danych ma postać hierarchii:

  • LEK i jego własności ( nazwa, sww, podatek vat, opcjonalnie cena własna sprzedaży)
  • DOSTAWA LEKU – każdy lek może mieć dowolną liczbę przyjęć do magazynu
  • WYDANIE LEKU – sprzedaż, oraz jego wydanie, lub usunięcie (utylizacja)
  • UŻYCIE LEKU W LECZENIU – wiąże LEK, JEGO DOSTAWĘ  ze zdarzeniem LECZENIA (BADANIE), a także z KLIENTEM I PACJENTEM
Na rysunku MAGAZYN(1) widać, że w opcji edycji leku ZIELONE POLE zawiera definicję leku (żółte pole – opcja), zaś poniżej w tabeli znajdują się dostawy tego leku.
Rozumiejąc podane wyżej zależności, nietrudno zrozumieć działanie magazynu leków I KOLEJNOŚĆ DZIAŁANIA.
  • DEFINIUJEMY LEK
  • po zdefiniowaniu można WPROWADZIĆ DOSTAWĘ tego leku
  • po zdefiniowaniu leku i wprowadzeniu dostawy MOŻNA LEK WYDAĆ w opcji LECZENIE lub sklepik.
Magazyn(2)

Magazyn(2) wydawanie leku (leczenie)

Magazyn(3)

Magazyn(3) (checkbox)

Dlatego w opcji LECZENIE (rys. MAGZYN(2)) wybieramy w lewym oknie lek – a w prawym DOSTAWĘ i dopiero zdejmujemy go (sprzedając) ze stanu magazynu. Zarówno w lewym oknie (nazwy leku) jaki prawym (dostawy danego leku) podane są ILOŚCI dostępne dla użycia. Należy pamiętać, że wybranie dostawy, której stan nie pokrywa użytej liczby lekarstw spowoduje przekłamanie w rozliczaniu tej dostawy.

Aby uniknąć takich sytuacji, należy zaznaczyć checkbox – jak widac to na rysunku MAGAZYN(3), wtedy pokazywane są dostawy mające stany większe niż zero. Ponieważ możliwe są różne sytuacje w pracy lekarza, bez zaznaczenia checkboxa , można wybrać dostawę ze stanem =< 0 (zero) . Program jest narzędziem i ma służyć wygodzie lekarza, dlatego posiada niewiele blokad i pozwala pracować Użytkownikowi zgodnie z jego wolą

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.