BLOG: Raporty i zestawienia: drukowanie, wysyłanie mailem, zapis na dysku. Gabinet Weterynaryjny GOLD.

Kilka słów o pisaniu programów …

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - najlepszy program dla lecznicy

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - najlepszy program dla lecznicy

Program GABINET WETERYNARYJNY GOLD, jest de facto wyspecjalizowaną aplikacją bazodanową. To wielka zaleta, ponieważ tak konstruowane programy, odznaczają się dużą niezawodnością, szybkością i  prostotą działania. Pisanie tego typu aplikacji  zaczyna się od projektowania baz danych i mechanizmów ich przetwarzania, a kończy się na projektowaniu wizualnym i to takim, które pozwala na najbardziej efektywne wprowadzanie informacji.

Najważniejsza częścią w projektowaniu programu, jest wykreowania tzw. relacji, a więc takiego powiązania ze sobą  informacji, aby w dowolnej chwili i w dowolny sposób można było je łączyć w raporty.

Czyli to, co Użytkownik widzi na ekranie w postaci formularzy, tabel etc. jest nijako „ubraniem” pod którym kryje się „muskularna sylwetka programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD” :).   Dzięki takiej konstrukcji, modyfikacje programu, które wykonujemy w oparciu o zgłaszane nam uwagi, są prostą sprawą ( jak zmiana ubrania ;), gdyż zaprojektowany mechanizm przetwarzania informacji pozostaje bez zmian.

Wprowadzone podczas wizyty pacjenta dane, są zapisywane na twardym dysku w tzw. plikach. Każda informacja może być przez Użytkownika zmodyfikowana („Edycja”), lub skasowana („Usuń”).  Parafrazując, tkwią w pliku, niczym ubrania w szafie.. ;). Do czasu, aż chcemy utworzyć z nich jakiś raport, czyli np. księgę kliniczna, ewidencję obrotu lekiem, czy fakturę.

Raporty i zestawienia. Jak to działa ?.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - raporty.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - raporty.

W programie  (przykładowo i w uproszczeniu)  informacje o kliencie są gromadzone w bazie KLIENT, o pacjencie w bazie PACJENT, o badaniu w bazie BADANIE, o lekach w bazie LEKI.  Każda baza to oddzielny plik zapisany na dysku. Gdy chcemy otworzyć raport na temat leczenia, z poszczególnych plików (baz) pobierane są potrzebne dane. W efekcie Użytkownik otrzymuje całkiem nowy widok danych złożony z  KLIENTA, PACJENTA, BADANIA, LEKÓW ( dla księgi klinicznej).

W rzeczywistości baz (plików) jest o wiele więcej, ale idea pozostaje ta sama: dla potrzeb raportów można pobierać dowolne wprowadzone dane i łączyć je w zależności od potrzeb. Czyli (parafrazując) jest jak z ubraniami w szafie: można je dowolnie łączyć w zestawy … ;).  

Niezaprzeczalnym plusem tworzenia zbiorczych zestawień z poszczególnych danych jest fakt, że wprowadzenie zmiany bezpośrednio przed wydrukiem (np. w adresie klienta) wyświetli już skorygowaną informację w raporcie; podglądając raporty przed wydrukiem łatwiej uniknąć błędów.

Drukowanie, wysyłanie mailem, zapis na dysku.

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - opcje raportów

GABINET WETERYNARYJNY GOLD - opcje raportów

Generowanie raportów odbywa się w pamięci komputera, dzięki czemu program działa szybko. Utworzony raport (księga kliniczna, faktura etc.) można podejrzeć lub (i) wydrukować. W większości przypadków papierowy wydruk wpina się do segregatora, ale cześć z nich można wysłać jako załącznik poczta elektroniczną, czy zapisać do pliku klasy MS Word (Wordpad) o rozszerzeniu .RTF.  Zapisany w formie pliku raport można w dowolnym momencie (bez generowania od nowa) otworzyć, lub wysłać jako załącznik mailem.

Z powyższego, pobieżnego tekstu, wynika jasno, że najważniejsza częścią pracy z programem są wprowadzone przez Użytkownika dane. Należy je chronić,  w czym pomaga opcja archiwizacji danych. Zapisywane pod koniec dnia informacje zawierają za każdym razem wszystkie rekordy: od tych wprowadzonych pierwszego dnia, do dzisiaj. Program można zawsze zainstalować od nowa (np. w razie awarii komputera) i wgrać zarchiwizowane pliki. Utrata danych, jest nie do odrobienia (stąd dobrze jest wykonywać papierowe wydruki okresowo i dołączać do poprzednich trzymanych w odpowiednich segregatorach).

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.