BLOG: Wielu użytkowników – jeden program. GABINET WETERYNARYJNY GOLD.

Wielu użytkowników - jeden program. GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Wielu użytkowników - jeden program. GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Taka sytuacja … ;). :

Lecznica weterynaryjna. Dwóch lekarzy. Pracują na zmiany, ale przez kilka godzin ich dyżury pokrywają się, dzięki czemu przychodnia otwarta jest od 9.00 rano do 21.00 . Komputer, z programem GABINET WETERYNARYJNY GOLD umieszczony centralnie na biurku. Jak rozwiązać PROBLEM, aby z godnie z licencją na jedno stanowisko używać naszej aplikacji ?.

1. Gdy lekarze pracują na zmiany..

Załóżmy, że w przychodni pracuje 2 lekarzy w układzie zmianowym. Pierwszy od 8.00 do 14.00, drugi od 14.00 do godziny 20.00.

W takim przypadku sprawa jest prosta. Pierwszy z lekarzy, rano uruchamia komputer, loguje się do programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD i o o godzinie 14.00 zamyka aplikację. Przychodzący na popołudniową zmianę, ponownie uruchamia program logując się własnym hasłem i pracuje do 20.00.

W takim systemie, poprzez logowanie (podanie hasła) GABINET WETERYNARYJNY GOLD, rozróżnia użytkowników i wykonane przez nich zapisy są oznaczone ich identyfikatorami. Generowane wydruki (np, kasowe, leczenia, rozchodów leków etc) pozwalają na przykład na łatwiejsze rozliczenie pomiędzy partnerami.

Aktywacja opcji "wielu użytkowników" GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Aktywacja opcji "wielu użytkowników" GABINET WETERYNARYJNY GOLD

2, Gdy lekarze pracują jednocześnie …

W sytuacji opisanej na wstępie:

„Lecznica weterynaryjna. Dwóch lekarzy. Pracują na zmiany, ale przez kilka godzin ich dyżury pokrywają się, dzięki czemu przychodnia otwarta jest od 9.00 rano do 21.00 . Komputer, z programem GABINET WETERYNARYJNY GOLD umieszczony centralnie na biurku. Jak rozwiązać PROBLEM, aby z godnie z licencją na jedno stanowisko używać naszej aplikacji ?.”

występuje problem, który dotychczas można było rozwiązać na 2 sposoby:

  • jeden użytkownik i  jeden program: wylogowuje się (zamyka program), a loguje kolejny – co jest dość uciążliwe.
  • uruchomione zostaną 2 kopie programu z tej samej ikony i w każdej kopii loguje się każdy z lekarzy. W efekcie, powstaje „coś na kształt sieci” 😉 , mamy 2 programy korzystające z tej samej bazy danych, tyle że bez kabli… . To rozwiązanie jest z kolei niewygodne, wymaga bowiem wybrania i otwarcia właściwej dla danego użytkownika kopii programu. Uruchomienie 2 kopi programów aby były widoczne na jednym ekranie jest niepraktyczne.

W najnowszej (5.29) wersji GABINET WETERYNARYJNY GOLD istnieje możliwość wybierania lekarza „on line”, w KARCIE PACJENTA. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z JEDNEJ kopii programu, na monitorze mamy cały czas uruchomioną aplikację i  dodatkowe działanie sprowadza się do rozwinięcia listy użytkowników i wybranie siebie jako autora wpisu.

Jak to działa ….

Wybór lekarza w opcji leczenia GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Wybór lekarza w opcji leczenia GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Ujmując  najprościej – wybranie innego użytkownika niż ten który logował się na starcie, powoduje wylogowanie poprzedniego i zadeklarowanie nowego. od tego momentu, aż do kolejnej zmiany.To ten NOWY będzie przypisywany do wszelkich wpisów dokonywanych w programie. W każdej chwili (poprzez  kartę pacjenta) można dokonać zmiany lekarza i to bez konieczności kontynuacji leczenia – po prostu zamykając kartę pacjenta.

Standardowo, podczas pierwszej instalacji (czy aktualizacji) opcja: „wielu użytkowników” jest nieaktywna. Jej aktywacji dokonuje się poprzez MENU/bazy danych/LEKARZE-GABINETY-HASŁA.  Zadeklarowanie (lub zablokowanie) możliwe jest w każdym momencie i wybór jest pamiętany.

O czym warto pamiętać…

Możliwość zmiany lekarza ( a więc użytkownika) jest de facto logowaniem bez hasła. To wygodne rozwiązanie, niesie tez pewne niebezpieczeństwo w przypadkach konfliktów w firmie, i w praktyce dopuszcza osobę zapisaną w bazie lekarzy do wszelkich danych wraz z możliwością „podszycia” się pod  innych.

Zabezpieczeniem jest ograniczenie uprawnień w dostępie do niektórych procedur, co zostało opisane tutaj.

Konkretny wymiar, to zysk w komputeryzacji lecznicy….

W przypadku niedużych, czy nowo otwartych lecznic, opisane rozwiązanie ma wymiar finansowy. Zamiast tworzyć sieć i płacić za dodatkowe komputery, licencje, kable i serwis (sprawnie działające sieć to cały skonfigurowany system, a nie połączenie kilku komputerów kablami kupionymi w markecie) warto zaplanować takie rozmieszczenie stanowisk lecznicy, aby centralnie umieszczony JEDEN komputer z programem GABINET WETERYNARYJNY GOLD był łatwo dostępny dla lekarzy, którzy po wizycie wprowadzą podstawowe informacje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.