BLOG: Zabezpieczenia w dostępie do programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Zmiana hasła GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Zmiana hasła GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Standardowa licencja na 1 stanowisko programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD pozwala na zainstalowanie programu na jednym komputerze, ale używanie przez dowolną liczbę użytkowników. To ważne, bowiem bez żadnych dopłat możliwa jest praca z programem np. przez 2 – 3 lekarzy, leczących w układzie zmianowym – co zmniejsza koszty funkcjonowania samej lecznicy i pozwala na lepsze wykorzystanie inwestycji.

W tej sytuacji, konieczna jest identyfikacja użytkownika już w momencie otwarcia aplikacji, zarówno dla celów bezpieczeństwa danych jak i dla późniejszych analiz  – gdyż w niektórych raportach pojawia się nazwisko lekarza (min. w raporcie zużycia leków, czy księdze klinicznej.

W momencie zakupu programu, przesyłane jest standardowe hasło dla uruchomienia aplikacji. Jedną z pierwszych czynności, powinna być jego zmiana, poprzez opcję menu/bazy danych/lekarze/gabinety/hasła. Po zmianie hasła na własne, zaleca się zamknięcie i ponowne uruchomienie programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD – z użyciem zmienionego identyfikatora (hasła).

Wpisanie hasła GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Wpisanie hasła GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Program instalowany jest najczęściej w lecznicy, na komputerze do którego dostęp ma wiele osób.

Dane, do których dostęp jest tylko poprzez program GABINET WETERYNARYJNY GOLD POWINNY BYĆ CHRONIONE, nie tylko ze względu na samą lecznicę, ale także ze względu na ogólne przepisy państwowe, określające ochronę  danych osobowych (GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych).

Wprowadzone przez użytkowników informacje, zapisywane są w plikach, których konstrukcja, a także relacyjny sposób łączenia danych uniemożliwia odczyt informacji bez programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD (pola są szyfrowane). A to oznacza, że otwarcie przez osobę niepożądaną programu podstawowego – czyni bazy danych bezbronnymi zarówno w zakresie ich ochrony, jak i ich częściowego wykasowania. Natomiast same bazy danych nawet skradzione, są bardzo trudne do odczytania bez programu (wersja DEMO ich nie odczyta) ze względu na ich rozproszenie.

Krótko: Zebrane i wprowadzone przez lekarza informacje mają sens tylko GDY SĄ RAZEM z licencjonowanym programem, a jedynym miejscem gdzie znajduje się program i bazy danych to komputer w gabinecie. 

Komputer z zainstalowanym programem najczęściej chroniony jest własnym hasłem. Uruchomienie programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD wymaga dodatkowego hasła. Przy zachowaniu rozsądnego poziomu bezpieczeństwa (np. lekarz odchodząc od komputera na dłużej – zamyka program) opisane zabezpieczenia są wystarczające i niekłopotliwe.

Info o logowaniu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Info o logowaniu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Jak wspomnieliśmy, uruchomienie programu wymaga hasła. W zależności od tego, czy hasło jest prawidłowe, czy nie mamy 2 rodzaje procedur:

  • hasło prawidłowe – rozpoczyna się wstępne sprawdzanie danych i program zostaje uruchomiony
  • hasło nieprawidłowe – program zezwala na ponowne jego wprowadzeni, jeżeli dalej hasło nie zostaje przyjęte następuje zamknięcie aplikacji.
Przy następnym uruchomieniu, zostaje wyświetlona informacja o „nieprawidłowym haśle” i dopiero gdy użytkownik zaloguje się – zostanie ona usunięta. Jest to zabezpieczenie i informacja dla lekarza o próbie włamania do programu.
Oczywiście w zależności od tego, jak wiele osób w lecznicy ma dostęp do komputera, powinno się okresowo zmieniać hasło (pozostawiając inne dane).

Zaszyfrowana baza danych programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

Zaszyfrowana baza danych programu GABINET WETERYNARYJNY GOLD

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.